Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmarła Teresa Łączyńska

W niedzielę 5 lutego dotarła do nas smutna wiadomość - zmarła Teresa Łączyńska, zasłużona mieszkanka Wisły. Urodzona w 1929 roku w Łomży z Wisłą związana była od wczesnego dzieciństwa. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Wiśle, a następnie Wydziału Łączności Politechniki Wrocławskiej. Pracownik Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych, po przenosinach na Śląsk do emerytury pracownik Instytutu Systemów Sterowania w Katowicach. Po zakończeniu pracy zawodowej wróciła na stałe do Wisły.

Teresa Łaczyńska wypełniała swoje życie konkretną pracą na rzecz wiślańskiego środowiska, głównie poprzez działalność w reaktywowanym w roku 1980 Towarzystwie Miłośników Wisły. W latach 1996-2009 pełniła funkcję prezesa TMW, w którym dokumentowała historię i kulturę Wisły. Organizowała sesje naukowe, spotkania i wykłady, pracowała przy redakcji kolejnych tomów „Monografii Wisły”. Była inicjatorką organizowania imprez o charakterze rozrywkowo-towarzyskim, tzw. Wiślańskich Szpyrek.

W roku 2003 za swoją działalność od Ministerstwa Kultury otrzymała Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, w roku 2006 została laureatką Nagrody Miasta Wisły w dziedzinie kultury i sztuki, którą nadaje Rada Miasta Wisły, a w roku 2009 otrzymała Laur Ziemi Cieszyńskiej "Srebrna Cieszynianka".

Pogrzeb zmarłej odbędzie się 9 lutego o godz. 14:00 w kościele rzymskokatolickim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Lipowej 7.

(red/wisla.pl)
 

źródło:
dodał: CR

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-02-07 23:04:05
jostarzik: Była wspaniałą Osobą. Miła, kulturalna, spokojna, skromna, z dużą wiedzą.<br />Wielki szacunek.
2017-02-08 17:25:42
zbyszek-piwko: [*]
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją