Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmarł prof. Hilary Drozd

W Gdańsku zmarł prof. Hilary Drozd. Wieloletni wykładowca cieszyńskiej Szkoły Muzycznej i profesor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Założyciel Orkiestry Salonowej.

Nie żyje prof. Hilary Drozd. Zmarł w Gdańsku, ale większość swojego życia zawodowego zwiazał ze Śląskiem Cieszyńskim. Profesor urodził się 3 stycznia 1937 roku w Ustroniu. Był współzałożycielem Beskidzkiego Kwartetu Smyczkowego, dyrygentem Miejskiej Orkiestry Symfonicznej w Bielsku-Białej i wielu innych zespołów muzycznych.

Był osobą bardzo życzliwą, niekonfliktową, potrafiącą świetnie współpracować. Potrafił dobrze dobierać towarzyszy do różnych inicjatyw. Bardzo życzliwy dla młodych ludzi, uczniów. Wielokrotnie przygotowywał ich do konkursów, prowadził dodatkowe lekcje. Spośród jego absolwentów sporo ludzi zrobiło karierę. Chociażby koncertmistrz wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, to jest jego wychowanek. Podobnie jak drugi skrzypek Kwartetu Wilanowskiego – to też zespół o wysokiej renomie. - wspomina Krzysztof Durlow, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie.

W latach siedemdziesiątych prof. Hilary Drozd rozpoczął prace na Uniwersytecie w Cieszynie i cieszyńskiej szkole muzycznej. Od tego czasu bardziej związał się z miastem. Ale wykładał również w szkołach muzycznych w Jastrzębiu i Bielsku – Białej. Prowadził skrzypce, zespoły kameralne i orkiestry. Mieszkańcy naszego regionu, zmarłego profesora będą głównie kojarzyć z pięknych koncertów Orkiestry Salonowej. Jego działalność na naszym terenie jest bardzo szeroka. – dodaje dyrektor Durlow.

Hilary Drozd po śmierci żony wyprowadził się do Gdańska. Jednak nie zapomniał o rodzinnych stronach, często tutaj powracał.

Pogrzeb zmarłego profesora odbędzie się jutro (środa) 5 sierpnia o godzinie 11.00 w kościele ewangelickim w Cieszynie.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-08-04 16:42:19
dyrygentB: Profesor był moim dyrektorem w Liceum Muzycznym w Bielsku i uczył mnie gry na skrzypcach na filii UŚ w Cieszynie. Cześć Jego pamięci!<br />
2015-08-04 19:31:40
filomena: Dziękuję Kochany Profesorze za Twoje,pełne dobroci serce.Mistrzostwo swoje uzyskałeś przez to,że Byłeś uczniem swego Ojca Jana Drozda,a póżniej jako wychowanek słynnej krakowskiej szkoły wiolinistów,prof.S.Tawroszewicza(Taurosa),prof.Eugenii Umińskiej,a także przyjacielem Pani prof.Jadwigii Kaliszewskiej z Poznania.Pracowałeś z wybitnymi polskimi kapelmistrzami Tadeuszem Gertem z Krakowskiej Orkiestry Polskiego Radia,a póżniej z Jerzym Semkowem z Opery Narodowej w Warszawie.Bądż w wiecznej pamięci.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją