Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmarł Ojciec Jan Góra

Zmarł Ojciec Jan Góra. Organizator letnich kolokwiów w Hermanicach. Dominikanin, pomysłodawca i organizator spotkań w Lednicy. Zmarł w trakcie odprawiania Mszy Świętej. Miał 67 lat.

„Myślę że raz do roku będziemy tu intensywnie. Jestem tak zakochany w tym krajobrazie... Ja spod tej wiaty mogę cały dzień patrzeć na Równicę. Najchętniej postawiłbym sobie tu łózko i spędzał tu cały wolny czas. Jeszcze gdybym mógł tu czytać, to już nic więcej nie chcę.” – tak mówił naszej redakcji przed trzema laty Ojciec Jan Góra. Dziś zmarł nagle przy ołtarzu, odprawiając Mszę Świętą.

Młodzież lgnęła do niego w czasie najsłynniejszego w Polsce spotkania przy Rybiej Bramie w Lednicy, ale tu na Śląsku Cieszyńskich w niewielkich Hermanicach takie spotkania były codziennością. - Ja tą młodzież kocham. Poza miłością do Boga, kocham młodzież, entuzjazmuje się ich rozwojem, cieszy mnie to że są ze mną, podziwiam jak dorośleją, lubię ich zanurzenie w przestrzeni wartości, a nie egocentryzmu czy egoizmu. Lubię, gdy młodzi ludzie dostrzegają, że poza nimi są inni ludzie, inne wartości i że powinni służyć wartościom większym, niż my sami. Jeśli zaczynają to łapać to ja ich kocham bezgranicznie, wszystko bym dla nich zrobił dlatego, że to jest cudowne jak dziewczyny i  chłopaki otwierają się na transcendencję, na to co nas przekracza - na miłość, Boga i na te wszystkie wartości – mówił w wywiadzie dla OX.PL w 2012 roku. 
Chętnie też z tą młodzieżą wypoczywał również tu w Hermanicach. Miał również plany związane z tym miejscem - Pomyślałam sobie, że promieniowanie tego miejsca musi ogarnąć też tę hermanicką łąkę. I do dziś stale się dopytuję o dzieje Bucza i gnębi mnie to, żeby to Bucze zakwitło. Może nawet sam bym dał radę. Przecież młodzież ma rodziców, są też przedsiębiorcy, którzy za punkt honoru poczytywaliby sobie, aby zrobić coś takiego. To przecież legenda elity polskiej młodzieży, nie wolno tego zaniedbać. To legenda, wizja a to mocniejsze niż wszelkie inne łopatologiczne czy śmierdząco pedagogiczne połajanki czy pouczenia. Mam nadzieję że uda się to Bucze obudzić. Osobiście jestem fanem Hermanic i okolic – mówił. Całość wywiadu można zobaczyć TUTAJ.


Ojciec Jan Góra urodził 8 lutego 1948 w Prudniku. W 1966 wstąpił do zakonu dominikanów, w latach 1967–1974 studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie. W latach 1977–1987 był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, a od 1987 do 2015 duszpasterzem akademickim w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Poznaniu.
Pierwszym dziełem ewangelizacyjnym i jak to nazywał pierwszą szkołą były coroczne letnie młodzieżowe kolokwia w Ustroniu – Hermanicach. Następnie na o.Jana Górę czekały kolejne wyzwania. W 1991 był współorganizatorem VI Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze, podczas których powstały słowa do hymnu - Abba Ojcze. Z kolei w 1992r., o. Jan Góra stworzył Dom Świętego Jacka – ośrodek duszpasterstwa na górze Jamna, niedaleko Tarnowa. Pierwotnie powstała tam „Szkoła Wiary”, następnie poprzez osobiste zaangażowanie papieża Jana Pawła II - Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. W 1997 roku po raz pierwszy pod Bramą Rybą w Lednicy spotkała się młodzież z całej Polski. Od 2004 co roku na początku września o. Jan Góra organizował również Lednicę seniora.
Był założycielem Muzeum Historii Lednicy w Poznaniu oraz domu Jana Pawła II na Polach Lednickich. Był propagatorem idei Małych Ojczyzn, współpracownikiem pism i wydawnictw katolickich i kulturalnych. Zmarł 21 grudnia 2015 w Poznaniu w trakcie odprawiania Mszy Świętej w wyniku obrzęku płuc i ustania akcji serca.

DK


 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-12-22 10:07:48
malamiko123: czesc Jego pamieci, niech odpoczywa w spokoju
2015-12-22 19:48:03
kubulek51: Ogromna strata dla młodzieży i dla NORMALNYCH OBYWATELI naszego kraju.To był wspaniały człowiek.Cześć jego pamięci.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: