Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmarł ks. prof. Remigiusz Sobański

Z ogromnym żalem i przykrością informujemy, że zmarł Ksiądz Profesor dr hab. REMIGIUSZ SOBAŃSKI Najwyższej klasy uczony teolog, Autor fundamentalnych prac z zakresu teologii i kanonistyki, Wychowawca wielu wspaniałych uczonych. W latach pięćdziesiątych był  m.in wikariuszem w zebrzydowickiej parafii. Odwiedził niedawno Zebrzydowice oraz wygłosił homilię podczas uroczystej mszy św. z okazji jubileuszu 70-lecia szkoły w Zebrzydowicach. 

Ks. prof. dr hab. Remigiusz Sobański urodził się 1 sierpnia 1930 r. w Miasteczku Śląskim – miasto to obdarzyło go tytułem honorowego obywatela. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do Szkoły Ogólnokształcącej Męskiej Stopnia Licealnego w Tarnowskich Górach. Mimo silnego nacisku ze strony władz szkolnych, nie dał się zapisać do Związku Młodzieży Polskiej. Egzamin dojrzałości zdał w 1949 r. Po maturze wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1954 r. otrzymał święcenia kapłańskie – ze względu na obchodzony wtedy Rok Maryjny, święcenia były w kościele Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. W tym samym roku uzyskał stopień doktora teologii.
Po święceniach pracował w Miasteczku Śląskim i Przełajce, był tymczasowo administratorem w Woszczycach, a następnie wikariuszem parafiach w Szopienicach i w Zebrzydowicach. W 1957 r. zamieszkał na probostwie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym.
Od 1968 r. związany był z Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie. Tam uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Rada Państwa w 1974 r. nadała ks. Sobańskiemu tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w 1982 – profesora zwyczajnego nauk prawnych.
Był dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego i przez dwie kadencje rektorem ATK. Gdy Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie została przekształcona w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. Sobański został profesorem tego Uniwersytetu.
W 1988 r. Uniwersytet we Fryburgu w Szwajcarii zaproponował ks. Sobańskiemu objęcie katedry prawa kościelnego. Ks. Sobański odpowiedział, że ze względu na jego wiek, takie rozwiązanie nie byłoby najlepsze – miał dopiero 58 lat.
Był w stałych naukowych kontaktach z uniwersytetami w Bonn, Moguncji, Tybindze, Monachium. Od 1991 r. był profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Śląskim w Katedrze Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Był członkiem: Kolegium Redakcyjnego Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych, Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Kościelnej Komisji Konkordatowej. Był też ekspertem sejmowej Komisji Konstytucyjnej i Komisji ds. Ratyfikacji Konkordatu, konsultorem Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.
Otrzymał: Wielką Złotą Odznakę Styrii, „za szczególne zasługi dla Styrii”, austriacki Krzyż Zasługi na Polu Nauki i Sztuki I klasy. Jest doktorem honoris causa nadany przez Wydział Teologii Katolickiej Reńskiego Uniwersytetu Fryderyka-Wilhelma w Bonn, kawalerem Bizantyjskiego Zakonu Grobu Świętego, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, kapelanem Jego Świątobliwości.

ks. prof. Remigiusza Sobański podczas koncelebrowanej mszy św. z okazji 70- lecia szkoły w Zebrzydowicach wygłosił homilię w której poruszył zadania i problemy współczesnej oświaty w świetle uniwersalnych wartości. „...każda szkoła jest instytucją wychowania i kształcenia. Instytucją, czyli czymś trwałym, stabilnym, dającym oparcie, będącym mocnym punktem wyjścia i startu, wyruszania w świat młodych ludzi wprawionych w umiejętność rozróżniania dobra i zła, prawdy i błędu, spraw ważnych i błahych”.


Pogrzeb ks. prof. Remigiusza Sobańskiego planowany jest na piątek 17 grudnia 2010 roku






 

źródło: ekai/ ZS Zebrzydowice / ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: