Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmarł Józef Golec

26 sierpnia - w wieku 82 lat w Sopocie zmarł Józef Golec, zasłużony regionalista, autor ponad 1800 życiorysów zasłużonych cieszyniaków, twórca jednego z pierwszych słowników gwary cieszyńskiej.

Przyszły pedagog i historyk-amator urodził się 30 marca 1935 roku w Cieszynie, gdzie ukończył Liceum Pedagogiczne. Po służbie wojskowej w marynarce wojennej osiadł w Sopocie, gdzie pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego, a następnie nauczyciel rysunku. W 1965 roku został kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 8 w Sopocie. - Szkoła Józefa Golca słynęła z sukcesów w konkursach plastycznych, wśród których triumfem największym było zwycięstwo w 1976 r., w konkursie organizowanym przez MKOL, z okazji Olimpiady w Meksyku. Na dziesięć nagrodzonych przez jury prac nadesłanych z Polski, wszystkie dziesięć należało do uczniów sopockiego pedagoga – czytamy w artykule Wojciecha Grajewskiego „Józef Golec - nauczyciel z Cieszyna” zamieszczonego w Wiadomościach Ratuszowych z 2012 roku . Po wprowadzeniu stanu wojennego, jako zaangażowany w działalność „Solidarności,” stracił pracę. Wrócił do zawodu nauczyciela rysunku dopiero w 1987 roku, na emeryturę przeszedł w 1989 roku.

Inspirował wielu uczniów do tworzenia - we własnej działalności plastycznej Józef Golec ograniczył się do ekslibrisów, jest autorem ponad 350 znaków własnościowych książki. Ekslibrisy wykonywał głównie dla esperantystów i o tematyce esperanckiej; tworzył także judaica i cieszyniana

Był autorem kilkunastu publikacji książkowych, m.in.: „Cieszyńskiego słownika gwarowego” (1989), książki „Jan Broda : miłośnik i popularyzator Śląska Cieszyńskiego” (1996), trzytomowego „Słownika biograficznego Ziemi Cieszyńskiej” (I-1993, II-1995, III-2007) oraz publikacji o charakterze biograficzno-bibliograficznym, autorem ponad 1000 krzyżówek, rozrywek umysłowych, publikowanych w prasie krajowej i duńskiej.

Dwa razy został uhonorowany nagrodą pierwszego stopnia Ministra Edukacji. W 1998 r. przyznano mu Laur Srebrnej Cieszynianki. W 2005 r. otrzymał nagrodę powiatu cieszyńskiego w dziedzinie kultury. W 2012 roku otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Cieszyna” [Pisaliśmy: Honorowy Obywatel Miasta Cieszyna”].

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-08-29 21:38:04
góral!: Wielka strata dla lokalnej społeczności Śląska Cieszyńskiego i Sopotu. Niech Pan odpoczywa w pokoju Panie Józefie, będziemy o Panu i Pana zasługach długo pamiętać! <br />Dla osób, które chciałyby przekonać się jak wiele mu zawdzięczamy, polecam zobaczyć jeden z linków:<br />https://www.youtube.com/watch?v=uNL2GG9pXjw<br />https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Golec<br />http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,22283276,zmarl-jozef-golec-sopocki-kronikarz-i-aktywista.html<br />http://www.kc-cieszyn.pl/index.php/news,93/
2017-08-29 23:12:09
Stanko: Autentycznie jestem zmartwiony śmiercią tak wartościowego człowieka - wyrażam współczucie dla siostry Pani Stefanii Bojda, malarki i cudownego człowieka. Cieszę się, że było mi dane wielokrotnie spotkać się z Panem Józefem w Muzeum Drukarstwa, gdzie wystawiał swe ex librisy. Oby takich cudownych ludzi Polska miała więcej, a nie zapyziałych przeciwników postępu i Unii Europejskiej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: