Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmarł Jonasz Czyż

Dnia 25 października 2011 roku zmarł w wieku 20 lat Jonasz Czyż. Od jego imienia powstała nazwa Towarzystwa Katechetycznego ''JONASZ'' oraz Międzynarodowych Ekumenicznych Konkursów Wiedzy Biblijnej ?JONASZ?.

Pogrzeb Jonasza Czyża odbędzie się w piątek, 28 października br. o godzinie 15:00 w kościele ewangelickim w Skoczowie, a później przejazd do Dębowca, gdzie zostanie pochowany na cmentarzu ewangelickim.
 
Jonasz Czyż urodził się w szpitalu w Cieszynie w dniu 23 marca 1991 roku. W chwili narodzenia otrzymał ocenę 10 stopni w skali Apgar, niestety po trzech dniach zaczęły się problemy z oddychaniem i pracą serca, co spowodowało konieczność aż ośmiu reanimacji. Kiedy lekarze w Cieszynie nie mieli już możliwości ratowania dziecka, Jonasz został przewieziony specjalną karetką reanimacyjną do Centralnego Szpitala Górniczego w Katowicach.
 
Przed odjazdem Jonasz został jeszcze ochrzczony w szpitalu przez swojego dziadka ks. Andrzeja Czyża. Kiedy po okresie trzech tygodni pobytu w szpitalu Jonasz wrócił do domu, okazało się, że jest dzieckiem, które uległo porażeniu mózgowemu. Jonasz nie mógł mówić, nie potrafił jeść stałych pokarmów, nie chodził, widział tylko cienie, z trudem siedział, żył w swoim specyficznym świecie. Jednak pomimo choroby był bardzo pogodnym dzieckiem, cieszącym się z każdej okazji wyjazdu, spaceru czy zmiany miejsca pobytu. Jonasz nigdy nie mógł się uczyć tak, jak inne dzieci, nigdy nie mógł przekazywać ewangelii o Jezusie swoimi ustami, jednak był świadectwem dla innych.
 
Rodzice Jonasza, Urszula i Bogusław Czyż, widząc jak często rodzice zdrowych dzieci nie cenią sobie daru jakim jest zdrowie i możliwość rozwoju dziecka, postanowili, by imię ich syna stało się imieniem patronackim dla Towarzystwa Katechetycznego, które założyli 31.10 1994 roku. W najtrudniejszych chwilach walki o życie Jonasza, czyli w pierwszych trzech tygodniach po narodzeniu, w wielu parafiach i zborach ludzie modlili się o uzdrowieni dla tego dziecka. Dlatego działania towarzystwa zostały skierowane jako pomoc dla wszystkich Kościołów, bez podziału na denominacje, z czystym przesłaniem, aby ewangelia była zwiastowana wszelkimi sposobami.
 
W 1996 roku powstał Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „JONASZ” w którym corocznie udział bierze około 16.000 uczniów, dotychczas we wszystkich 14 edycjach uczestniczyło ponad 200.000 uczestników, czytając i studiując Słowo Boże.
 
5 października 2011 Jonasz z powodu zapalenia płuc i niewydolności serca trafił do szpitala. Po trzech tygodniach ciężkiej choroby w dniu dzisiejszym zmarł w szpitalu w Cieszynie.
 

źródło: luteranie.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: