Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pożegnano ks. Alfonsa Chmiela

Wczoraj, 16 kwietnia 2015, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej, podczas uroczystości pogrzebowych pożegnano zmarłego proboszcza ks. Alfonsa Chmiela, długoletniego mieszkańca Brennej.

Ks. Alfons Chmiel urodził się 2 sierpnia 1933 r. w Osinach (obecnie dzielnica Żor). W 1939 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Osinach. Po zakończeniu II wojny światowej przez dwa miesiące uczęszczał do szkoły powszechnej w Osinach, by w tym samym roku rozpocząć naukę w Państwowym Liceum i Gimnazjum w Żorach. W 1951 r., po złożeniu egzaminu dojrzałości, rozpoczął studia w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia diakonatu otrzymał w Krakowie 16 czerwca 1956, święcenia prezbiteriatu 9 września 1956. Po zastępstwie w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach, z początkiem stycznia 1957 r. został tam mianowany wikariuszem parafialnym. Następnie pełnił posługę duszpasterską w parafiach: Świętego Antoniego w Dąbrówce Małej, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim, Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. W grudniu 1967 został mianowany wikariuszem adiutorem w parafii Św. Jana Chrzciciela w Brennej. W styczniu 1968 r. mianowany został administratorem, później proboszczem parafii w Brennej. Od kwietnia 1989 r. był ojcem duchownym księży w dekanacie skoczowskim. W czerwcu 1989 r. złożył rezygnację z urzędu proboszcza i w sierpniu tego roku został przeniesiony na emeryturę. Zamieszkał na terenie parafii w Brennej. Zmarł 13 kwietnia 2015 r. w Brennej. Pochowany został na miejscowym cmentarzu parafialnym 16 kwietnia 2015 r.

Na zakończenie Mszy św. żałobnej o zasługach zmarłego kapłana wspominali: proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Brennej Centrum ks. Czesław Szwed, proboszcz Parafii Ewangelicko-augsburskiej Brenna-Górki ks. Roman Kluz, Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch oraz były Naczelnik Gminy Władysław Heller. Homilię wygłosił ks. Izydor Harazin, wikary parafii Rzymskokatolickiej w Brennej w latach 1972-1975.

Wójt Gminy Brenna Pan Jerzy Pilch pożegnał ks. Alfonsa Chmiela słowami:
Czcigodni księża biskupi, drodzy kapłani, rodzino i wszyscy wierni. Jesteśmy tu przede wszystkim po to, by wspólnotą naszych sec i myśli zaświadczyć o tym, że pamięć o księdzu proboszczu Alfonsie pozostanie żywa i na zawsze w naszych sercach i modlitwie.
Księże Proboszczu, byłeś nie tylko kapłanem, byłeś przede wszystkim człowiekiem rozmodlonym o dużej wrażliwości i oddanym sercu. Przyszedłeś do naszej wspólnoty parafialnej przed 48 laty pełen życia i energii. Odchodzisz utrudzony ale bogaty o naszą wdzięczność za dobro, które na nas przelałeś. Przez wszystkie te lata troszczyłeś się o naszą świątynię, parafian, i przyczyniłeś się do budowania pozytywnego wizerunku naszej gminy.

Żegnając Cię dzisiaj w tej smutnej chwili w imieniu całej naszej gminy powiem, że nasza społeczność miała ogromne szczęście, bo spotkała na swej drodze kapłana, który odcisnął piętno dobroci, życzliwości i ofiarnej pracy dla drugich. Pomagajmy sobie w trudnych chwilach Kochani, każdy z nas pewnie w inny sposób zapamięta naszego księdza proboszcza.

Ja osobiście dziękuję za wiele lat formowania mojej duchowości jako uczeń nauki religii, ministrant, co dało mi wspaniałą podstawę do rozwijania własnych zainteresowań i pasji. Podczas studiów umiałeś mądrze doradzać i wspierałeś modlitwą. Dziękuję Ci żeś pobłogosławił nasz związek małżeński. Nawet później, kiedy stałem się już niezależnym człowiekiem byłeś zawsze gdzieś w pobliżu, podsuwając wartościowe książki i opracowania swoich przemyśleń.

Księże Proboszczu Breńska ziemia jest Ci wdzięczna, że żyłeś z nami. Plony Twego siewu pozostaną. Bóg Ci zapłać za wszystko.”

mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: