Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Odszedł przewodnik i autorytet. Nie żyje Ksiądz Kanonik Karol Tomala

W dniu 8 maja br. zmarł śp. ks. kanonik Karol Tomala, mieszkający w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej.

Karol Tomala urodził się 19 kwietnia 1941 w Kaczycach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 w Katowicach. Był kolejno wikarym w Skoczowie, Katowicach-Brynowie, Zabrzegu i Cieszynie. W roku akademickim 1975/1976 został duszpasterzem akademickim w Cieszynie. W 1978 zaczął pracować jako proboszcz parafii św. Jerzego w Puńcowie. Zbudował i poświęcił w tym czasie świątynię filialną w Dzięgielowie. W 1983 został proboszczem parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. W 1995 trafił jako proboszcz do parafii Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Zaborzu. Na emeryturę przeszedł w 2006.

Był autorem artykułów poświęcone historii kościoła na Śląsku Cieszyńskim, które ukazywały się m.in. w "Kalendarzu Cieszyńskim", "Kalendarzu Skoczowskim" oraz w "Dziedzictwie". W tym roku ks. Tomala przeżywał złoty jubileusz swego kapłaństwa.

Ksiądz Karol Tomala na zawsze pozostanie we wspomnieniach mieszkańców Zaborza (ostatniej parafii w której przebywał jako proboszcz przed przejściem na emeryturę), znany był bowiem ze swojej ogromnej skromności. Dla Niego liczył się przede wszystkim człowiek. Jako proboszcz w Zaborzu wspomagał wielu ludzi dyskretną pomocą, przeciwstawiał się przepychowi. Dobra doczesne nie miały dla niego znaczenia. Kochał wyprawy w góry, wycieczki, z powodzeniem zarażał parafian swoimi pasjami.

Jednak Ksiądz Karol przede wszystkim zostanie zapamiętany jako duchowny obdarzony prawdziwym darem wygłaszania głębokich i mądrych kazań. Prostym językiem, z precyzją i przekonaniem przekazywał parafianom wskazówki dotyczące życia. Podejmował trud dotarcia słowem do słuchaczy, był człowiekiem, który potrafił mówić a zarazem słuchać. Ukształtował światopogląd wielu ludzi. Był wzorem do naśladowania dla wierzących, wątpiących, poszukujących. Śląsk Cieszyński wraz z Jego śmiercią stracił prawdziwie wartościowego przewodnika i autorytet w dziedzinie moralności.

Pozostanie w naszej pamięci na zawsze.  

 

Tekst przesłany do redakcji przez Czytelniczkę.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją