Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Najważniejsze święto luterańskie

Wielki Czwartek to w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce dzień ustanowienia przez Jezusa sakramentu Komunii Świętej.

- Luteranie wierzą w realną i substancjalną obecność Ciała i Krwi Chrystusa w chlebie i winie. Zgodnie z ustanowieniem Chrystusa, Komunia Święta jest udzielana wszystkim wierzącym pod dwiema postaciami. Do stołu pańskiego zaproszeni są wszyscy chrześcijanie, którzy wierzą w realną obecność Chrystusa w sakramencie – zauważa Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, Rzecznik Kościoła  Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Wielki Czwartek to dzień wdzięczności za ustanowiony przez Chrystusa sakrament. -  W parafiach luterańskich odprawiane są nabożeństwa popołudniowe lub wieczorne, podczas których wspomina się Ostatnią Wieczerzę, którą Jezus spożył z uczniami w Jerozolimie. W czasie nabożeństwa wielkoczwartkowego dzwony kościelne dzwonią po raz ostatni, a następnie milkną aż do Wielkanocy – informuje rzeczniczka.

Wielki Piątek to pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa, dzień refleksji i zadumy pod krzyżem Zbawiciela. - Luteranie, podobnie jak wszyscy chrześcijanie, wspominają w tym dniu cierpienie i śmierć Jezusa Chrystusa, jego poświęcenie się dla ludzi. Bóg stał się człowiekiem, tak bardzo, że nawet doświadczył odrzucenia, cierpienia i umierania – mówi Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska i dodaje: - Wielki Piątek to najważniejsze luterańskie święto, które koncentruje myśli wierzących na krzyżu Chrystusa. Nie oznacza to pominięcia wcielenia Syna Bożego i narodzin Jezus czy też pomniejszenia znaczenia zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, lecz wskazuje na optykę w jakiej powinny być ono postrzegane.

W Wielki Piątek zazwyczaj odprawiane są dwa nabożeństwa ze Spowiedzią i Komunią Świętą W kościołach dominuje czerń, krzyż czasem przysłania się kirem na znak żałoby, a dzwony kościelne milczą. Liturgia ma charakter żałobny: czytane są fragmenty Męki Pańskiej, śpiewane pieśni pasyjne oraz recytowane naprzemiennie tzw. improperia  „Ludu mój Ludu, cóżem Ci uczynił”.

W Wielki Piątek przystępuje się także do Komunii Św., gdyż właśnie w tym dniu Sakrament Ołtarza nabiera wyjątkowej treści przypominając o doskonałej i niepowtarzalnej Ofierze złożonej przez Chrystusa na Golgocie, a także o realnej obecności Ukrzyżowanego pośród ludzi. W parafiach ewangelickich nie ma tradycji budowania Grobu Pańskiego.

Wielki Piątek dla luteran to dzień ustawowo wolny od pracy. Choć nie jest to obowiązkowe, w niektórych domach przestrzega się postu, rezygnuje się z oglądania telewizji, słuchania radia, korzystania z Internetu.

Zobacz również:

Wielki Piątek (wideo)

Cała Polska na nabożeństwie w Goleszowie

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: