Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Istebna: Zmarła arystka plastyczka Barbara Wałach (1940-2015)

W poniedziałek 28 września w wieku 75 lat zmarła rzeźbiarka, konserwatorka zabytków i malarka Barbara Wałach, córka znanego malarza, grafika i drzeworytnika Jana. Jej pogrzeb odbędzie się w najbliższy czwartek 1 października o godz. 14:00 w istebniańskim kościele pw. Dobrego Pasterza.

Wałach urodziła się w Istebnej, 12 września 1940 roku. Skończyła Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej, a po maturze kurs kreśleń budowlanych w Gliwicach. Studiowała na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Na początku lat siedemdziesiątych prowadziła prace konserwatorskie w swoim kościele parafialnym, gdzie zajmowała się renowacją prac swojego ojca. Oprócz tego brała udział indywidualnie i zespołowo w konserwcji licznych obiektów zabytkowych, w znacznej mierze sakralnych, na terenie całego kraju m.in w Krakowie, Szydłowcu czy w Świebodzicach, ale także na Śląsku Cieszyńskim, by wspomnieć o renowacji płócien w kościele w Jaworzynce, czy umieszczonego w ołtarzu głównym koniakowskiej świątyni obrazu Matki Boskiej Czestochowskiej autorstwa jej ojca.

Była inicjatorką powstania w 2008 roku Stowarzyszenia im. Jana Wałacha, któremu przewodziła, oraz muzeum poświęconego twórczości swojego ojca. W czerwcu tego roku została uhonorowana nagrodą Rady Gminy Istebna za „całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury”.

(ÿ)

źródło: OX.PL
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją